Yemek Odası Hazırlanırken Dikkat Edilecekler

Yemek Odası Hazırlanırken Dikkat Edilecekler

09 Şubat 2018

Yemek odası, kültürümüze Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden ve Amerika merkezli olarak yerleşmiştir. Bununla birlikte önceden mutfak hem yemek yapılan hem de yenen bir yer iken bugün sadece ocak ve pişirme alanı olarak kullanılmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise yemeklerin kokuları ile aynı ortamda yemeye ayrılan vakitleri yaşamak istememek olmaktadır.

Yemek odasında bulunan en önemli materyal elbette ki masadır. Bir klasik yemek odası masası ise her zaman için klasik ölçütlerde ele alınmış ve dizayn edilmiş olmalıdır. Klasik yemek odası için tercih edilen masalar genelde ortalamanın üzerinde bir büyüklüğe ve enleme sahiptir. 6 kişilik bir yemek odası için ayrı masalar üretilirken, bu rakam dileğe göre 8 ya da 10'a kadar çıkmaktadır. Bu nedenle aileler ve gelecek misafirler hesap edildiğinde klasik yemek odası ölçütlerinin kaç kişilik olacağına önceden karar verilmelidir. Masanın motifine ve rengine uygun ihmal edilmiş sandalyeler de tam olarak düşünülen kişi sayısı baz alınarak masanın etrafında birleştirilmelidir.

Yapılan birçok araştırma ve inceleme masa ve sandalyeler kombinasyonunda açık ve canlı renk tercihinin daha yerinde olduğunu göstermiştir. Tüm bunların yanı sıra gerekli çatal bıçak ve tabak takımlarının saklandığı konsol da bir diğer önemli eşyayı oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra mekana asılacak çeşitli renkte tablolar da ayrı bir dekor keyfi sunmaktadır. Yine aynı şekilde bazı klasik yemek odası içerisinde aynalar ve çeşitli duvar süsleri de kullanılabilir.

 

 Klasik Yemek Odasını Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

            Evin ayrı bir bölümünde ayrılan ve dekore edilen klasik yemek odalarının pratik bir ölçekte olması gerekmektedir. Tamamen kullanım için hazırlanan yemek odalarında konfordan ziyade kullanıma yönelik amaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle modern dünyada geliştirilmiş yemek odalarının büyüklüğünden çok kullanım kolaylığı ve dekor daha önemlidir. Sadece masa, sandalye ve konsoldan bile oluşabilen yemek odalarının aynı zamanda temizliği de kolay olmaktadır. Ailelerin yemek odalarını başka bir amaçla kullanmaması da önemlidir. Bu sayede mutfak ile yemek odası alanları tamamen ayrılmış olunur ve sosyal hayatın yaşandığı oturma odaları da yemeklerden ayrı tutulmuş olur.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.