Klasik Yemek Odası Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Klasik Yemek Odası Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

04 Mart 2018

Yemek odası takımları kendine özgü çizgileri yansıtan başlı başına bir dekorasyon unsuru olup, ayrı olarak incelenmesi gereken bir alandır. Ancak günümüzde yemek odası takımları, koltuk takımları ile bir arada kullanılmakta ve dekorasyonlar yaşam alanlarında yaşanan yer sıkıntısı yüzünden bir arada gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden de yemek odası takımlarının seçiminde dikkat edilmesi gereken çeşitli faktörler bulunuyor. Klasik yemek odası seçiminde göz önünde alınması gereken ve dekorasyonun bir bütün olmasını sağlayacak olan unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 

 - Mobilyaların uyumu:

                        Klasik yemek odası tercihlerin ilk dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken konu, yemek takımının oturma grubu ile uyumudur. Bu ikili arasında uyum dendiği zaman genellikle aynı tarza ve çizgilere sahip bir anlayış benimsenmektedir. Oturma ve yemek grubunun tamamen aynı çizgilere sahip olması dekorasyonda tekdüzeliğe ve sıkıcılığa neden olabilir. Bu yüzden de eğer yemek odası ve oturma grubu aynı çizgilerde seçilecekse, mutlaka birisinin renklerinde farklı seçeneklere yönelmeli, salonların görüntü açısından zenginleşmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde aynı renge ve çizgiye sahip mobilyalar hem yorucu hem de sıkıcı bir görüntü ortaya çıkartacaktır. Klasik dekorasyonlarda oturma ve yemek grupları farklı çizgiler arasından da seçilebilir. Tarzı tamamen farklı olmayan ancak dönemsel olarak birbirine yakın modeller dekorasyonda rahatlıkla kullanılabilir.

 

 - Diğer tamamlayıcı unsurlar:

           

            Klasik yemek odası dekorasyonlarında bütünlüğün sağlanması açısından kullanılan aksesuarlar ve yardımcıları da büyük bir rol oynar. Yemek odası takımlarını destekleyen çeşitli aksesuarlar kullanmak, yemek odası takımının kendini daha çok göstermesine yardımcı olur. Özel davetlerde kullanılacak olan yemek takımları da mobilyalar ile uyum içerisinde çizgilere sahip olduğunda tezat görüntülerin oluşmasını engeller ve yemek odası ortamının uyumlu bir havaya sahip olmasını sağlarsınız.

 

            Yemek odası takımlarında perde ve halı gibi dekorasyon araçları da kişisel zevklere göre mobilyalar ile uyum içerisinde olmalıdır. Ancak bu noktada mobilyaların sahip olduğu detaylara göre incelikli tercihler yapılması gerekiyor. Örneğin mobilyalar yoğun detaya sahipse, dekorasyon yardımcılarında sadelikten yana seçim yapılmalı, mobilyaların klasik çizgileri daha da ön plana çıkartılmalıdır. Aksi takdirde karışık bir dekorasyon ortaya çıkabilir ve hayal edilen klasik tarzın şıklığı istenildiği gibi yaratılamaz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.