hotel catalog
Наши референции

НАГРАДЫ

СПАСИБО ЗА ВАШЕ ДОВЕРИЕ

НАШИ СЕРТИФИКАТЫ

Turnkey Hotel Furniture Projects
Customers looking for a hotel for holiday or business stay pay particular attention to items such as comfort, cleanliness and decoration, as well as criteria such as price, architectural structure, location and service quality. Above all, they expect to find the comfort of their home in the hotel room furniture where they stay. For this reason, the selection of furniturez and decorative accessories used in the interior design of the hotel room is of great importance.
Turkey is one of the top countries that is very developed in the field of hotel furniture. We send and install modern and classic Turkey hotel furniture designs all over the world.

HOTEL ROOM FURNITURE
Hotel rooms should be designed with a concept that provides relaxation and a kind of renewal, freeing from the physical and mental weight of city life, work stress and daily life. In a nutshell, a comfortable bed, stylish, aesthetic and quality furniture, proper lighting and decorative elements matching the furniture are the sine qua non of a hotel room. It is also known that hotel rooms are used by many people every day of the year. For this reason, criteria such as choosing the skeleton of hotel room furniture from a durable material, covering the surface upholstery with dirt-repellent fabric, being easy to clean, and choosing a comfortable and durable sponge should not be overlooked. Exclusively designed furniture that makes customers feel special is also very important in the decoration of hotel rooms.

HOTEL RECEPTION & LOBBY FURNITURES
The ambience of the hotel is evident from the reception and the lobby. Therefore, comfort and quality that present to customers in these areas, which are also showcases of a hotel, will give a preliminary idea for the other parts of the facility. For this reason, the hotel lobby and reception are one of the areas that need to be carefully designed. The selection of hotel furniture used in the lobby and reception furniture should make sure that the products are of high quality, comfortable, long-lasting and aesthetically pleasing.

HOTEL CAFE & RESTAURANT FURNITURE
Another place where the hotel furniture stands out is the cafe and restaurant sections within the facilities. Customers use the hotels cafes and restaurants to spend pleasant, fun and delicious times. The quality and comfort of the seating groups and table and chair sets that accompany these tastes should be considered as well as the flavors offered to them. It is preferred that the seats and chairs used in these spaces are furniture that can offer comfort and elegance together. In addition, these spaces can be transformed into an even more attractive ambience using different colors, lighting and decorations.Decoration should consider the comfort of the hotel management and employees as well as the customers. For this reason, the office of the hotel staff should be designed in accordance with the comfort and service quality offered by the hotel to its customers.

HOTEL OUTDOOR FURNITURE
As much furniture collections as we have for hotel indoor areas, we can provide furniture sets for outside areas as well, more practical, convenient and elegant hotel furniture can be presented for outdoor areas. For example, garden furniture used in green spaces, lounge chairs used for pool areas, coffee tables and sitting and chairs sets, outdoor furniture in social facilities, it should match the general concept of hotels.
Hotels and hotel's rooms equipment and decoration require significant skills, knowledge and experience. Moreover, the expertise and support of our interior design team, the selected products shall be produced with high quality workmanship. You can visit our site to check our wide selection of luxurious, comfortable and of high quality furniture designed especially for hotel rooms appliances.
Anahtar Teslim Otel Mobilya Projeleri
Tatil ya da iş amaçlı konaklamak için bir otel arayan müşteriler, tesis seçiminde fiyat, mimari yapı, lokasyon ve hizmet kalitesi gibi kriterlerin yanı sıra özellikle konfor, temizlik ve dekorasyon gibi öğelere de dikkat ederler. Hepsinden önce de evlerindeki konforunu kaldıkları otel odasında da bulabilmeyi beklerler. Bu nedenle otel odasında iç mimari tasarım doğrultusunda kullanılan mobilyaların ve dekoratif aksesuarların seçimi büyük önem taşır.

HOTEL ODASI MOBİLYALARI
Otel odaları, şehir yaşamının, iş stresinin ve gündelik hayatın beraberinde getirdiği fiziksel ve ruhsal ağırlıktan arınarak rahatlamaya ve bir bakıma yenilenmeye imkan sunan bir konseptle tasarlanmalıdır. Özetle rahat bir yatak, şık, estetik ve kaliteli mobilyalar, uygun bir aydınlatma ve mobilyalarla uygun dekoratif öğeler, bir otel odasının olmazsa olmazıdır. Ayrıca bilindiği gibi otel odaları çok fazla insan tarafından yılın her günü sürekli kullanılan mekanlardır. Bu yüzden otel odası mobilyası belirlenirken kullanılan iskeletin dayanıklı bir malzemeden seçilmiş olması, yüzey döşemesinin kir tutmayan kumaşla kaplanması, kolay silinebilir ve temizlenebilir olması, konforlu ve dayanıklı bir süngerin tercih edilmesi gibi kriterler gözden kaçırılmamalıdır. Müşterilere kendilerini özel hissettirecek özel tasarım mobilyalar da otel odalarının dekorasyonunda çok önemli bir yere sahiptir.

HOTEL RESEPSİYON & LOBİ MOBİLYALARI
Otelin sahip olduğu ambiyansı daha resepsiyondan ve lobiden başlayarak kendini belli eder. Dolayısıyla bir otelin aynı zamanda vitrini de olan bu alanlarda müşterilere sunulan rahatlık, konfor ve kalite, tesisin diğer bölümleri için de bir ön fikir verecektir. Bu nedenle otel lobisi ve resepsiyon, özenle dizayn edilmesi gereken alanların başında gelir. Lobide ve resepsiyonda kullanılan otel mobilyalarının seçiminde ürünlerin kaliteli, konforlu, uzun ömürlü ve aynı zamanda estetik hatlara sahip olmasına dikkat etmek gerekir.

HOTEL CAFE & RESTAURANT MOBİLYALARI
Otel mobilyasının öne çıktığı bir başka mekan da tesislerin içinde yer alan cafe ve restoran bölümleridir. Müşteriler, keyifli, eğlenceli ve lezzetli zamanlar geçirmek için otellerin cafe ve restoranlarını kullanırlar. Onlara sunulan lezzetler kadar bu lezzetlere eşlik eden oturma grupları ile masa ve sandalye takımlarının kalite ve konforu da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu mekanlarda kullanılan koltuk ve sandalyelerin rahatlık ve şıklığı bir arada sunabilen mobilyalar olması tercih sebebidir. Ayrıca bu mekanlar, farklı renk, aydınlatma ve süslemeler kullanılarak daha da çekici bir ambiyansa dönüştürülebilir.
Dekorasyonda, müşteriler kadar otel yönetimi ve çalışanlarının konforu da düşünülmelidir. Bu nedenle otel çalışanlarının ofisi, otelin müşterilerine sunduğu konfor ve hizmet kalitesine uygun biçimde dizayn edilmelidir.

HOTEL DIŞ MEKAN MOBİLYALARI
Otelin içi kadar dışındaki alanlar da uygun mobilyalarla daha işlevsel, kullanışlı ve cazip hale getirilebilir. Örneğin yeşil alanlarda kullanılan otel bahçe mobilyaları, havuz kenarlarında kullanılan şezlonglar, sehpalar ve oturma setleri, sosyal tesislerdeki dış mekan mobilyaları, otelin genel konseptiyle uyumlu olmalıdır.
Otellerin ve otel odalarının dekorasyonu önemli bir bilgi, birikim ve tecrübe gerektirir. İç mimari ekibinin uzmanlığı kadar, seçilen ürünlerin kaliteli bir işçilikle üretilmiş olması gerekir. Şık, konforlu, kaliteli ve özel tasarım otel odası mobilyalarımıza göz atmak için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Prepared by  T-Soft E-Commerce.